7. 2.
Tuto hodinu jsme začali pracovat s tzv. ovládacími prvky. Jejich výhody jsou tyto:
- práce je příjemnější-vypadá lépe esteticky
- aplikace jsou bezpečnější-uživatel nemůže udělat chybu
Jako první jsme si museli přidat novou záložku "Vývojář". Poté jsme si otevřeli ikonu "Vložit", která nám otevřela okno s nabídkou všech ovládacích prvků. Ty se dělí do dvou částí, z nichž my budeme v hodinách zatím používat nejspíš jen tu první (Ovládací prvky formuláře), protože ta druhá má rozšířené možnosti a dokáže řešit speciální situace, které zatím nepotřebujeme.
První ovládací prvek, který jsme zvolili, bylo Zaškrtávací políčko. To pomáhá uživateli, aby se nemusel s odpovědí vypisovat a stačí mu ji jen zaškrtnout. Používá se to např. při zaškrtávání dotazníků nebo když si děláme nějaký seznam úkolů.
Dalším ovládacím prvkem je Přepínač. Ten se používá např ve scio testech. Jedná se o případy, kdy je více možných odpovědí, ale jen jedna je správná. Při práci s ním musíme nejdříve umístit skupinový rámeček, do kterého poté vložíme více přepínačů. Ke každému přepínači pak stačí napsat text, případně vložit obrázek.
Třetím ovládacím prvkem je Pole se seznamem. Jedná se o obdélníkový rámeček, který má na pravé straně políčko se šipkou směřující dolů. Po stisknutí šipky máme k dispozici řadu odpovědí. Pro případ, že naše odpověď souvisí s nějakým obrázkem, se kterým se nám odpovědi kryjí, můžeme zmenšit větvení. To znamená, že se nám vždy zobrazí jen určitý počet možných odpovědí, mezi kterými se pohybujeme kurzorovými šipkami. K zadání znění otázky použijeme prvek Popisek. To je rámeček, ve kterém je umístěn text se zadáním, a se kterým můžeme libovolně manipulovat.
Všechny prvky (kromě Popisku) spolupracují s Excelem. Při použití Pole se seznamem si musíme dát pozor na to, aby jednotlivé alternativy byly v tabulce vypsané vždy svisle. Kdybychom je vypsali vedle sebe, zobrazovala by se nám jen jedna možnost.